Monday, November 23, 2015

Μεγάλη νίκη για το γυναικείο μας- Δύο στα δύο με ΧΑΝΘ

Δύο νίκες απέναντι στη ΧΑΝΘ πέτυχαν τα τμήματα μας το Σαββατοκύριακο 21-22/11/2015 με το ίδιο σκορ.Την αρχή έκαναν το Σάββατο οι κορασίδες μας που επικράτησαν με 1-3 σετ της ΧΑΝΘ και έτσι φτάσανε τις 5 νίκες σε 7 αγώνες. Τα κορίτσια μας ξεκίνησαν δυνατά και πήρανε το πρώτο σετ με 17-25 και το δεύτερο με 21-25. Στο τρίτο σετ όμως, η ομάδα της ΧΑΝΘ επανήλθε στο παιχνίδι καθώς το κέρδισε με 25-19 αλλά στο τέταρτο σετ τα κορίτσια μας δείξανε την ανωτερότητά τους και επικράτησαν με 15-25 παίρνοντας έτσι τους δύο βαθμούς της νίκης.

ΧΑΝΘ-Πειραματικό 1-3(17-25,21-25,25-19,15-25)
Πειραματικό(Κουτσιανικούλη):Ιωάννου(C),Μπουγιουκλή,Σαραντή,Κετεντζόγλου,Γεωργάκη,Τσουμάνη,Τριανταφυλλίδου,Πλιάκη,Βασιλικού,Αγάθου,Σαρηγιάννη,Κοντού(λ).Τερζή(λ),Καραλόγλου

Την Κυριακή, το γυναικείο μας αντιμετώπισε τη ΧΑΝΘ στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος της Β' Εθνική Γυναικών. Τα κορίτσια μας μπήκανε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 6-1,15-12 και 20-16. Κάπου εκεί όμως, η ΧΑΝΘ αντεπιτέθηκε και προηγήθηκε 22-23 με την ομάδα μας στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 23-23 και να κερδίζει τελικά με 27-25.
Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας, αν και προηγήθηκε με 13-10, η

ττήθηκε με 19-25. Στο επόμενο σετ όμως, τα κορίτσια μας έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και από νωρίς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 10-6 επικρατώντας τελικά με 25-15. Στο τέταρτο , η ομάδα μας είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ καθ όλη τη διάρκεια του σετ της τάξεως των 2-3 πόντων μέχρι και το 21-19. Κάπου εκεί , τα κορίτσια μας προηγήθηκαν με 24-20 , η ΧΑΝΘ αντεπιτέθηκε και έφερε το σκορ στο 24-23 αλλά η ομάδα μας στην τελευταία φάση ολοκλήρωσε το σετ με 25-23 ξεφεύγοντας έτσι με 6 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη ΧΑΝΘ και παραμένει αήττητη μετά από 8 αγωνιστικές.